Cariere

Alliances and Partnerships Manager

Categorie:
Departament Comercial

Cerinte

• Educație: Licență în Inginerie, Afaceri, Aviație sau Turism. • Experiență: Minim 5 ani experiență de lucru în companii aeriene, OTA sau agregatori, cu experiență relevantă în departamentul Vânzări, Distribuție sau IT. • Limbi: engleză

Responsabilitati

• Stabilirea și dezvoltarea relațiilor strategice cu companiile aeriene și alte mijloace de transport pentru a extinde distribuția și rețeaua Blue Air, prin intermediul acordurilor tradiționale de codesharing/interline și prin interlining virtual. • Stabileste și dezvolta parteneriate strategice cu noi surse de venituri și furnizori de servicii auxiliare (asigurări, hoteluri, închirieri auto, transferuri, tururi și experiențe etc.) • îmbunătățeste vizibilitatea și conversia serviciilor auxiliare terțe fără a afecta conversia zborurilor și a serviciilor suplimentare oferite direct de Blue Air. • Promoveaza noi modalități de parteneriat cu companiile aeriene și defineste strategia de codesharing sau de interlining cu Blue Air, acordând prioritate acelor organizații care aduc o valoare mai mare companiei. • Identifica linii aeriene cheie pentru a sprijini strategia de distribuție și rețeaua Blue Air pe piațele pe care activeaza. • Înțelege strategia, nevoile și modul de luare a deciziilor a fiecarui partener. • Dezvolta relatia cu partenerii aerieni existenți, maximizând în același timp profitabilitatea rutelor. • Defineste class-mapping optim și agreeaza prețurile cu transportatorii parteneri pentru piețele implicate. • Defineste procese și proceduri pentru a asigura o experiență mai buna pentru pasagerii care se interactioneaza cu partenerii Blue Air. • Stabileste acorduri de reprotecție în caz de întreruperi ale programului de zbor. • Dezvolta strategii de creștere a vânzărilor realizate in parteneriat. • Asigura o comunicare corecta cu companiile aeriene partenere • Asigura procesele și capabilitățile adecvate pentru decontarea veniturilor. • Defineste valorile și paramentrii de monitorizare a performanței oricărui parteneriat. • Menține și îmbunătăteste infrastructura de parteneriat cu companiile aeriene. • Lucreaza îndeaproape cu IT și cu furnizorii pentru optimizari tehnice și pentru a prioritiza platforma Virtual Interline a Blue Air. • Dezvolta noi acorduri ZED și menține platforma Blue Air MyIDTravel. • Participa la întâlnirile IATA și reprezinta Blue Air ori de câte ori este necesar. • Desfășoara cercetări și benchmark bazate pe surse interne și externe pentru a identifica noi oportunități

Trimite CV-ul tau la [email protected]